Suchá pokožka rúk a čo s ňou
- Mari nails
- 26. 12. 2020
- Minut čtení: 6
Problém so suchými rukami zažívajú mnohí, nie je to nič nezvyčajné. Pravdou je, že to nie je nebezpečné pre zdravie, no určite je to nepríjemné. Našťastie poznáme niektoré jednoduché tipy a triky, ako navrátiť rukám a nechtom ich zdravý a krásny vzhľad a ako udržať pokožku hydratovanú.

1. Príznaky dehydratácie pokožky tela
Závažnosť suchej pokožky sa môže postupne zhoršovať: Suchá pokožka je mierne až stredne drsná a vyvoláva pocity napätia kože. Prvé príznaky suchej pokožky často nepôsobia extrémne nepríjemne, napriek tomu ak ich budeme ignorovať, bude sa vysúšanie pokožky pravdepodobne zvyšovať.
Veľmi suchá pokožka môže byť veľmi napätá, drsná, šupinatá, až popraskaná a môže svrbieť. Pokožka je na pohľad šupinatá a olupuje sa. Extrémne suchá pokožka je na pohľad i na dotyk extrémne drsná, šupinatá, olupuje sa a môže tiež silno svrbieť. V extrémnych prípadoch môže i praskať. Extrémne presušenie kože môže spôsobiť, že sa pokožka zmršťuje a ešte viac zdrsnie až stvrdne, a nakoniec môže popraskať, najčastejšie na častiach tela, ktoré sa pri pohybe ohýbajú, napr. na chodidlách.

2. Príčiny suchej pokožky
Počasie - klimatické zmeny, a najmä horúce a chladné suché počasie zapríčiňujú zvýšené vysychanie pokožky. V mrazivých zimných mesiacoch je pokožka vystavená chladnému počasiu a používanie ústredného kúrenia v interiéroch pokožku tiež vysušuje. Pokožka v tomto období začína byť drsná a popraskaná, a ak sa neošetruje, môžu sa tieto praskliny prehlbovať a zapáliť. V horúcich letných mesiacoch naopak pokožka vysychá v dôsledku častého vystavovania slnku. Slnkom spálená pokožka nefunguje rovnako dobre ako zdravá pokožka a je náchylnejšia na dehydratáciu. Ak chcete zabrániť zdrsneniu a popraskaniu pokožky, používajte prípravky na opaľovanie s obsahom hydratačných zložiek a bez dráždivých parfumácií a farbív.
Pracovné podmienky - suché ruky spôsobuje taktiež časté umývanie rúk, horúca voda, kontakt pokožky s chemikáliami, rôznymi čistiacimi prostriedkami, telovou, dekoratívnou či vlasovou kozmetikou, dezinfekčnými prípravkami, prašné prostredie, stavebný materiál...
Rizikové povolania - povolania, kde sa pokožka vystavuje určitým horúcim a chladným podmienkam (roľník / rybár), alebo vystavovaniu chemickým látkam (automechanik/upratovačka).
Starostlivosť o pokožku - používanie nevhodných kozmetických výrobkov - napríklad používanie agresívnych mydiel pripravuje pokožku o jej prirodzené lipidy a hydratáciu a následne spôsobuje hrubú a popraskanú suchú pokožku.
Dehydratácia - Pokožka získava svoju vlhkosť z tela a je teda závislá od množstva vody v tele. Keď je telo dehydrované, znižuje dodávky vody do kože. Tým spomaľuje prirodzenú cirkuláciu vody v pokožke, a tak prispieva k jej dehydratácii. Starší ľudia majú sklon k dehydratácii, pretože pocit smädu sa s vekom znižuje. Fajčenie - Cigarety obsahujú mnoho toxínov, vrátane nikotínu, ktoré môžu významne znižovať cirkuláciu krvi, čoho následkom je obmedzený metabolizmus kože a jej následné vysychanie.
Zdravotné problémy - niektoré zdravotné problémy taktiež môžu viesť ku zníženej cirkulácii krvi do rúk, ako napríklad autoimunitné ochorenia ako cukrovka či lupus - ruky sa tak viac dráždia; psoriáza a ekzém zase spôsobujú zápal kože, čo môže pri nesprávnom ošetrovaní viesť ku suchej, lúpajúcej sa a praskajúcej pokožke.
Genetika - Hydratačná rovnováha kože je daná aj geneticky. Sklony k suchej pokožke môžeme zdediť po našich rodičoch, hoci to nemusí byť vždy tak. Kožné ochorenia, ako atopický ekzém, ichtyóza, keratóza piaris a psoriáza často majú genetickú súvislosť. Hormonálne vplyvy - Zmeny v množstve niektorých hormónov, najmä estrogénu a testosterónu, môžu ovplyvniť hladinu hydratácie pokožky a lipidov. To je zvlášť zreteľné po menopauze alebo počas tehotenstva, kedy sa suchá pokožka môže prejaviť v dôsledku hormonálnych zmien.
Užívanie liekov - O niektorých liekoch (ako sú diuretiká na reguláciu krvného tlaku) a lekárskych ošetreniach (ako je radiačná terapia, dialýza alebo chemoterapia) je známe, že ich vedľajším účinkom je dehydratácia pokožky. Tiež niektoré perorálne lieky proti akné môžu spôsobovať dehydratáciu pokožky. Vek - S pribúdajúcim vekom sa znižuje množstvo mazových a potných žliaz, a s tým aj schopnosť kože vytvárať pot a lipidy. Množstvo vody v pokožke a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť je tiež znížená. Tieto faktory vedú k suchosti, ktorá opäť prispieva k starnutiu pokožky a tvorbe jemných liniek a vrások. Strava - Ako každý iný orgán i koža vyžaduje rad dôležitých živín, aby mohla správne fungovať. Patria medzi ne rastlinné oleje a vitamíny, najmä vitamín C a E.

Suchá pokožka, alebo dehydratácia pokožky, je proces, ktorý prebieha vo fázach: - Pokožka je dehydratovaná, keď stráca svoje prirodzené lipidy (tuky), čo spôsobuje narušenie ochrannej kožnej bariéry a neschopnosť zadržiavať vlhkosť vo vnútri pokožky.
- To urýchľuje úbytok hydratácie kože a spôsobuje dehydratáciu vrchných vrstiev pokožky.
- V závislosti od závažnosti dehydratácie sa pokožka napína, drsnie, šupinatie a je náchylná na svrbenie a začervenanie.

3. Riešenie
Preventívnymi opatreniami sa suchej pokožke rúk môžeme vyhnúť
- Vyhýbajte sa suchému vzduchu - v horúcom a chladnom počasí obmedzte pobyt vonku a vo vykurovaných vnútorných priestoroch používajte zvlhčovač. - Skráťte čas trávený v horúcej vode - dlhé kúpele nahraďte rýchlym sprchovaním. - Pri umývanie riadu používajte rukavice - vyhnite sa kontaktu s teplou vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.

Ak sú ruky v častom kontakte s vodou alebo čistiacimi prostriedkami, je dobré ich vždy chrániť rukavicami.
- Noste oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna a hodváb, ktoré nedráždia pokožku. Vlna je prírodná, môže však dráždiť, preto sa vyhnite priamemu kontaktu s pokožkou. - Snažte sa používať pracie prostriedky bez farbív a parfumov, pretože môžu po vypraní uľpieť na oblečení a dráždiť suchú pokožku.
- Používajte kozmetické výrobky bez alkoholu, parfumácie a farbív, tým zabránite podráždeniu. - Dbajte na dostatočný príjem tekutín každý deň, najmä u starších osôb
- Ruky si neumývajte horúcou vodou (tá nie je účinnejšia proti mikróbom) ale vlažnou alebo studenou, jemným mydlom a po umytí nepoužívajte horúce vysúšače rúk.
- Spravte si zábal, ideálne aspoň raz do týždňa. Účinný je napríklad kamilkový, rašelinový alebo parafínový, ktorý vám spraví aj kozmetička.
- Často si ich počas dňa krémujte, najmenej po každom umývaní, akýmkoľvek výživným krémom bez alkoholu.
- Vhodnou alternatívou krému je aj kokosový či olivový olej – tiež sú dobré na noc.
- Postarajte sa o ruky pred spánkom - Jedným z najlepších spôsobov ako bojovať proti suchým rukám je urobiť to v noci. Večer pred spaním sa odporúča ruky natrieť čistou vazelínou alebo kvalitným krémom na to určeným a potom si na ruky nasaďte mäkké rukavice. Pomôže vám to vstrebať krémy viac do pokožky a je väčšia šanca, že sa prebudíte s hladkými rukami. Vyberte si výživný krém na ruky alebo prírodné zvlhčovače, ako je napríklad kokosový olej, jojobový olej alebo aloe vera gél. Naneste si niektorý z týchto prípravkov na ruky a nasaďte si bavlnené rukavice predtým, ako pôjdete spať.
- Nezabudnite odstraňovať suchú pokožku - Ak odstránite suchú pokožku, zbavíte sa tým odumretých kožných buniek a zlepšíte obnovu pokožky. Taktiež zabezpečíte to, že krémy sa lepšie vstrebú do pokožky. Pre väčšinu ľudí stačí odstrániť šupinatú pokožku 1-2 krát týždenne. Ak ale po tom spozorujete sčervenanie, svrbenie alebo podráždenie pokožky, alebo ak je už vaša pokožka príliš zapálená, buďte jemní a najprv pokožku liečte.
- Urobte si kvalitný peeling doma. Vezmite 2 lyžičky kokosového oleja a zmiešajte ich s 2 lyžicami cukru. Naneste túto zmes na pokožku, minútu masírujte a následne opláchnite vodou. Cukor môžete tiež zmiešať taktiež s iným olejom podľa vášho výberu, ako je napr. jojobový alebo hroznový olej. Ak chcete, môžete pridať éterické oleje alebo vitamín E. A ako a s čím nám môže pomôcť? zbavuje pleť odumretých kožných buniek - revitalizuje a rozjasňuje - zlepšuje prekrvenie pokožky - prečisťuje zanesené póry - redukuje tzv.čierne bodky, mílie, jemné vrásky, pigmentácie, zjemňuje póry a minimalizuje ich - po použití peelingu sa zlepšuje prienik aktívnych látok z ďalších kozmetických produktov - odstránením odumretých buniek zabránite “žmolkovaniu” ďalších kozmetických produktov
- Pred tým, ako odlakujete vaše nechty, na kožičku okolo nechtov naneste nechtový olejček alebo akýkoľvek iný olej, krém, masť či vazelínu, nechty odlakujte acetónovým odlakovačom (áno, čítate dobre, acetónový odlakovač škodí menej ako bezacetónový) a nechty a ich okolie následne dobre nakrémujte a premasírujte. Po hodinke môžete nechty opäť nalakovať.
Umývanie drsnej a suchej pokožky tela
Najčastejšie býva pokožka suchá v dôsledku narušenej kožnej bariéry, preto je dôležité používať účinné, ale šetrné umývacie prostriedky, ktoré pokožku nepripravia o jej vlastné lipidy.

Skôr než trením osušte vlhkú pokožku prikladaním uteráku.
! Pokožka stráca vlhkosť do 60 sekúnd od umytia rúk. Mierne navlhčená pokožka je ideálna na to, aby ste na ňu naniesli krém a tým ruky udržali dostatočne hydratované. Po umytí rúk naneste na mierne mokré ruky krém a pokúste sa ničoho nedotýkať dovtedy, kým nebudú ruky úplne suché.
Ochrana suchej pokožky tela proti slnku
Vzhľadom na to, že UV žiarenie urýchľuje starnutie pokožky a starnutie pokožky môže zvýšiť riziko dehydratácie, je dobré:
Obmedziť pôsobenie UV žiarenia nosením vhodných odevov.
Pri pobyte vonku používať prípravky s UV ochranou.
Používať prípravky na opaľovanie s vysokým SPF a hydratačnými zložkami, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením a zachovávajú jej hydratáciu.
Používať prípravky na opaľovanie, ktoré neobsahujú dráždivé parfumácie a farbivá, pretože suchá pokožka je náchylnejšia na podráždenie.

Na záver dnešného článku jeden mýtus:
Hydratačný krém nevráti vlahu vašim rukám - jediné, čo dokáže, je, že vytvorí na vašej pokožke film, ktorý zabráni ďalšiemu odparovaniu vody z rúk. Jediným spôsobom, ako im vrátiť vlahu, je práve pitie dostatočného množstva vody. :-)

Comments